XVI Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich

09-04-2013

XVI Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich

W dniach 8 – 9 kwietnia br. Starosta Sulęciński Dariusz Ejchart uczestniczył w obradach plenarnych XVI Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w Wiśle. Podczas zgromadzenia odbyły się seminaria poświęcone zagadnieniom dotyczących zmian zasad funkcjonowania powiatowych urzędów pracy, jakie zostały zaplanowane przez rząd.

Omówiono również najbliższą perspektywę finansowania Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020. Przedstawione zostały strategiczne kierunki wsparcia polskich samorządów terytorialnych oraz rola powiatów we wdrażaniu środków unijnych. Omówiono aktualną sytuację powiatów w zakresie tworzenia i realizacji budżetu, perspektywy zmian przepisów regulujących kwestie zadłużania oraz zwrócono uwagę na odpowiedzialność jaka ciąży na starostach za decyzje podejmowane w ramach kierowania pracami organu wykonawczego powiatu, jak również w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej.
W pierwszej części dyskusji zabrała głos minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która przedstawiła istotne informacje dotyczące nowego okresu budżetowania programów UE. Zgromadzeni starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu dowiedzieli się, że nie są przewidziane środki ani na drogi lokalne, ani na służbę zdrowia. W głównej części panelu dyskusyjnego poruszono zagadnienia realiów funkcjonowania powiatów wobec perspektyw demograficznych, konieczności dokonania ewentualnych zmian w podziale kompetencji, jak również problemy wynikające z przepisów dotyczących dopuszczalnego poziomu zadłużania się przez jednostki samorządu terytorialnego. W trakcie dalszej dyskusji głos zabrał prof. Jerzy Stępień, który apelował do starostów o powstrzymanie się powiatów przed zwalczaniem reformy struktury sądów powszechnych. Jego zdaniem pomimo wszelkich niedoskonałości tej reformy, jej cofnięcie zahamuje potrzebne zmiany w sadownictwie powszechnym. W zgromadzeniu uczestniczyli między innymi Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Olgierd Dziekoński oraz Wiceminister Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Magdalena Młochowska.

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI

Starosta Sulęciński zaprasza do wzięcia udziału w przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa położonej w Sulęcinie przy ul. Szpitalnej 1.

Nabór na stanowisko dyrektora SOSW

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego ogłosił nabór na stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Sulęcinie z siedzibą w Sulęcinie przy ul. Lipowa 12, 69-200 Sulęcin.

Drugi nabór wniosków dla najlepszych sportowców

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego po raz drugi ogłasza nabór wniosków dla sportowców, którzy w roku 2017 osiągnęli najwyższe wyniki sportowe.