Ekologiczna wiosna w SOSW!

16-05-2017

Ekologiczna wiosna w SOSW!
Tradycją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie jest włączanie się w ogólnopolskie działania proekologiczne. Placówka realizuje je w ramach „Szkolnego programu edukacji ekologiczno-przyrodniczej". W kwietniu wzięliśmy udział w dwóch działaniach - Dniu Ziemi i Dniu bez Śmiecenia.

22 kwietnia 2017 r. grupa uczniów klas I-III SP, IV-VI SP i V-VI SP ZET wraz z opiekunkami udała się do siedziby Celowego Związku Gmin CZG-12 w Długoszynie na Piknik ekologiczny „Dzień Ziemi w CZG-12", gdzie mimo niesprzyjającej, wietrznej pogody, czekała na nich moc atrakcji: zwiedzanie zakładu, zabawy z animatorem, ekologiczne pokazy, gry, pokaz samochodów do odbioru odpadów, pojazdu policyjnego, „wspinaczka" na podnośniku strażackim oraz zabawy sportowe przygotowane przez Parafialną Akademię Piłkarską „Bosko". Dla łasuchów nie zabrakło kiełbasek, popcornu i waty cukrowej. I nawet pogoda zmieniła swoje oblicze. Podjęliśmy decyzję o udziale w pikniku w następnym roku, w jeszcze większym składzie.
24 kwietnia 2017 r. w szkolnej stołówce odbył się apel podsumowujący realizowane wcześniej działania związane z Dniem Ziemi. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali plakaty promujące piękno Ziemi oraz Listy do Ziemi. Prowadząca apel Agnieszka Kogut-Szablewska podsumowała zaprezentowane prace i wraz z chętnymi uczniami odczytała niezwykle piękne, mądre, a momentami zabawne listy.
W tym dniu zagościła w szkole niezwykła wystawa - mobilna „Ścieżka edukacji ekologicznej Eneris Surowce S.A." udostępniona przez Celowy Związek Gmin CZG-12 w Długoszynie. Uczniowie mogli zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi skutków oddziaływania człowieka na środowisko. Utrwalili zasady sortowania odpadów, oszczędzania energii, a także odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych. Myśl przewodnia ścieżki mieściła się w trzech hasłach: REDUKUJ - swój wpływ na środowisko; ODZYSKUJ - tak dużo surowców, jak to możliwe; PRZETWARZAJ - to, czego nie da się już użyć jako surowca wtórnego, można jeszcze przetworzyć w kompost, energię lub ciepło. Uczniowie wraz z wychowawcami mogli korzystać ze ścieżki przez 4 dni.
Z kolei 10 maja 2017 r. uczniowie klasy IV-VI SP z wychowawczynią Agnieszka Kogut-Szablewską pojechali do CZG-12 do Długoszyna na „Ekolekcję" prowadzoną przez panią Katarzynę Radej. Uczniowie utrwalili zasady segregacji odpadów, szukali sposobów na ich powtórne wykorzystanie oraz zwiedzili Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych.
Ostatnie eko wydarzenie szkolne to Dzień Bez Śmiecenia w dniu 11 maja 2017 r. Szkoła została oplakatowana myślą przewodnią tego święta: „#Chce mi się", uczniowie w ramach lekcji odwiedzali stronę internetową www.dzienbezsmiecenia.pl, a także w połączeniu z Lubuską Akcją Bicia Rekordu W Ilości Osób Czytających Na Przerwie w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek ph. „Biblioteka. Oczywiście!" wraz z nauczycielami czytali książki, wiersze i rymowanki o tematyce ekologicznej.
Mówiąc krótko: SOSW ekologią stoi.

Agnieszka Kogut-Szablewska, koordynator edukacji ekologicznej w SOSW

Zdjęcia z wydarzeń pochodzą ze stron www.czg12.pl, sulecin24.pl oraz są autorstwa nauczycieli.

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI

Starosta Sulęciński zaprasza do wzięcia udziału w przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa położonej w Sulęcinie przy ul. Szpitalnej 1.

Nabór na stanowisko dyrektora SOSW

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego ogłosił nabór na stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Sulęcinie z siedzibą w Sulęcinie przy ul. Lipowa 12, 69-200 Sulęcin.

Drugi nabór wniosków dla najlepszych sportowców

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego po raz drugi ogłasza nabór wniosków dla sportowców, którzy w roku 2017 osiągnęli najwyższe wyniki sportowe.