Lekcja historii w szkolnym ośrodku.

09-05-2013

Lekcja historii w szkolnym ośrodku.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej w Sulęcinie w dniu 9 maja był organizatorem świąt majowych. Z tej okazji uczniowie ośrodka przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony obchodom: 1 Maja - Święta Pracy, 2 maja - Święta Flagi Państwowej, 3 Maja - Święta Konstytucji oraz 8 maja - obchodom zakończenia II wojny światowej.

W tej ciekawej lekcji historii uczestniczyli: dyrektor ośrodka Krystyna Tylczyńska, Wicestarosta Sulęciński Tadeusz Dąbroś oraz grono pedagogiczne i uczniowie ośrodka. Na uroczystość zaproszono nauczycieli wychowania przedszkolnego Ewę Jacykowską i Dorotę Cuprun wraz z dziećmi z przedszkola im. Małych Odkrywców w Sulęcinie. Uczniowie przedstawili genezę powstania świąt, jak również tradycję ich obchodów. Zaproszone na uroczystość przedszkolaki zatańczyły poloneza. Podsumowano projekt pt. „Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem”. Jego losy opisał Aileen Orr w swojej książce „Niedźwiedź Wojtek”.

Jest to historia niedźwiedzia brunatnego. W 1942 roku w drodze do Palestyny polscy żołnierze z Armii Andersa wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, nóż oficerski i konserwę wołową na wychudzonego niedźwiadka. Dostał   on na imię Wojtek. Szybko awansował na pełnosprawnego żołnierza i otrzymał numer ewidencyjny. Podczas kampanii włoskiej był amunicyjnym i donosił pociski do moździerzy. Ważył bagatela 250 kilogramów, ale wobec ludzi nie był niebezpieczny. Niedźwiedź Wojtek był niezwykłym żołnierzem w armii generała Andersa. Do końca swoich dni był potulnym niedźwiadkiem. Po zakończeniu wojny Wojtek trafił do edynburskiego zoo w Anglii i tam pozostał do końca.
Na zakończenie uroczystości Wicestarosta Sulęciński Tadeusz Dąbroś między innymi powiedział:
- Przedstawiona przez Was historia to losy naszego kraju, o których musimy pamiętać, a   kolejne pokolenia winny je pielęgnować. Konstytucja 3 Maja była ważnym wydarzeniem w naszym kraju, ówczesnej Europie i świecie. Dziękuję wszystkim za przygotowanie uroczystości i upamiętnienie wydarzeń, które dzisiaj są tylko przeszłością ale zawsze żywą. Przedszkolakom dziękuję za poloneza, a uczniom za udział i zaangażowanie.

SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI

Starosta Sulęciński zaprasza do wzięcia udziału w przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż zabudowanej nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa położonej w Sulęcinie przy ul. Szpitalnej 1.

Nabór na stanowisko dyrektora SOSW

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego ogłosił nabór na stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Marii Konopnickiej w Sulęcinie z siedzibą w Sulęcinie przy ul. Lipowa 12, 69-200 Sulęcin.

Drugi nabór wniosków dla najlepszych sportowców

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego po raz drugi ogłasza nabór wniosków dla sportowców, którzy w roku 2017 osiągnęli najwyższe wyniki sportowe.