Konkurs "Historia malowana"

11-06-2019

Konkurs

Jak namalować  historię na prawie 500 sposobów? Uczestnicy konkursu "Historia malowana" udowodnili, że jest to możliwe. Barbara Radziwiłłówna, Królowa Jadwiga, Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski w stroju koronacyjnym z włócznią św. Maurycego, Jan Matejko,  Maria Skłodowska-Curie - są to tylko niektóre tytuły zwycięskich prac spośrod wielu, jakie wpłynęły na  konkurs "Historia malowana."

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sulęcinie 5 czerwca 2019 r. siódmy raz miał  zaszczyt powitać laureatów Międzyszkolnego Wojewódzkiego  Konkursu Historyczno-Plastycznego pt. "Historia Malowana". Konkurs trwał od  1 lutego do 30 kwietnia  2019 r. Do komisji konkursowej wpłynęło  484 prac plastycznych z 64 placówek oświatowych z województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Nagrodzono 40 uczestników konkursu, który obejmował sześć kategorii zróżnicowanych pod względem wiekowym i umiejętności uczestników.

Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży w następujących kategoriach wiekowych:

-  I-  dzieci od 6 do 9 roku życia,

-  II - dzieci od 10 do 13 roku życia,

-  III  - młodzież od 14 do 16 roku życia,

-  IV- młodzież od 17 do 19 roku życia,

-  V - dzieci i młodzież  niepełnosprawna od  10 do 16 roku życia,

-  VI  - młodzież  niepełnosprawna od 17 do 24 roku życia.

Celem  konkursu było popularyzowanie historii Polski, rozwijanie wiedzy historycznej,  stworzenie    szansy do  wymiany  emocji,  wrażeń  i  doświadczeń  artystycznych. Bardzo ważnym elementem konkursu była integracja dzieci i młodzieży  o różnym stopniu sprawności.

Tematem prac plastycznych wykonywanych dowolną techniką malarską była postać /postacie, znak lub wydarzenie związane z historią Polski.

Patronat honorowy  nad konkursem objęli:

Lubuski Kurator  Oświaty w Gorzowie Wlkp.

Starosta Sulęciński,

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu,

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej,

Bractwo Rycerzy Ziemi Międzyrzeckiej,

magazyn historyczny „Mówią wieki",

a  patronat medialny  - Gazeta Lubuska i  Przekrój Lokalny.

Nadesłane prace dotyczyły wydarzeń i postaci  z historii Polski od średniowiecza do współczesności. Od chrztu Polski poprzez czasy Bolesława Śmiałego, bitwy pod Oliwą, Barbary Radziwiłłówny, Tadeusza Kościuszki, gen. Józefa Hallera, Ignacego Paderwskiego, Józefa Piłsudskiego do czasów Ireny Sendlerowej. Tematyka prac była dość zróżnicowana.

Prace charakteryzowały się wysokim poziomem umiejętności artystycznych ich autorów. Prace zostały wykonane różnorodnymi technikami: forma przestrzenna, rysunek, akwarele, pastele, colaż, wyklejanki z plasteliny i innych materiałów, techniki mieszane, formy przestrzenne. Na uroczyste podsumowanie konkursu przyjechali uczniowie wraz z opiekunami  z różnych szkół województwa lubuskiego i wielopolskiego. W obecności gości, opiekunów, rodziców, jury konkursu - doktora nauk humanistycznych Lecha Malinowskiego, Anny Gwizdek oraz całej społeczności szkolnej  pani dyrektor  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie - Danuta Malinowska wręczyła laureatom zasłużone dyplomy oraz nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych. Obecni na ceremonii wręczania nagród byli uczniowie: Zofia Busler (I miejsce ex aequo  w I kategorii) ze Szkoły Podstawowej w Torzymiu,  Nela Dziadas (II miejsce, II kategoria), Wojciech Harasimowicz (III miejsce, II kategoria) i Oliwia Kłos (II miejsce, II kategoria) ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II  w Sulęcinie, Amelia Kaźmierczak (I miejsce, II kategoria) ze Szkoły Podstawowej w Poznaniu  Natali Owczarek (III miejsce, III kategoria) ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskiech Olimpijczyków w Sulęcinie,      Zuzanna Walczak  (III miejsce, II kategoria) ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. II Armii Wojska Polskiego w Zbąszynku,   Oliwia Bilon   (III miejsce, II kategoria) ze     Szkoły Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie, Julia Pakos (wyróżnienie , II kategoria) ze     Szkoły Podstawowej  im. W. Korsaka w Jeninie, Piotr Wróżbit (III miejsce , IV kategoria)  i Beniamin Wiernowolski (wyróżnienie, IV kategoria) z I Liceum Ogólnokształcącego  im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie, Kamil Kowalski (II miejsce, V kategoria), Agnieszka Brant (III miejsce, V kategoria), Krystyna Mimochód, Adrian Bucki (wyróżnienie, V kategoria) i  Krzysztof Wołyniec (III miejsce, VI  kategoria)     ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie.

Naszej uroczystości towarzyszyła wystawa prac laureatów.   Prace będą również prezentowane dla szerokiej publiczności  w listopadzie w Sulęcińskim Ośrodku Kultury.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Słyszeliśmy od rodziców laureatów, że praca twórcza przy powstawaniu prac sprawiła Wam dużo radości i była inspiracją do zgłębiania historii Polski. Zatem cel konkursu został osiągnięty!  Uczniom-uczestnikom konkursu gratulujemy talentu, wiedzy i pracy włożonej w wykonanie pięknych        malowanych historii. Rodzicom i nauczycielom gratulujemy tak wspaniałych i uzdolnionych dzieci i podopiecznych. Laureatom  życzymy powodzenia w dalszym rozwijaniu swoich pasji.

Wioletta Kaźmierczak

Koordynator konkursu

Konkurs na stanowisko Dyrektora I LO w Sulęcinie

Zarząd Powiatu Sulęcińskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I  Liceum Ogólnokształcącego w  Sulęcinie.