Warsztaty czytelnicze w SOSW

11-06-2019

Warsztaty czytelnicze w SOSW

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie odbyły się warsztaty czytelnicze „Inny nie znaczy gorszy". Adresatem  akcji była grupa uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sulęcinie (dzieci z Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych). Warsztaty zorganizowano w trakcie Dnia Otwartych Drzwi Szkoły.

Celem zabawy była promocja czytelnictwa w ramach akcji "Jak nie czytam, jak czytam", jak również uwrażliwienie na potrzeby wzajemnej tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka, jego inności, niepowtarzalności, bez względu na pochodzenie, wygląd, czy kulturę. Przebieg zajęć był następujący - nauczyciel przywitał grupę dzieci, tłumaczył trudne słowa występujące w tekście i prowadził wspólnie z dziećmi i opiekunami kolejne zabawy:

Lubię cię, bo.....- rzucaliśmy lub podawaliśmy miękką maskotkę słonia do wybranej osoby, która kończyła rozpoczęte zdanie.
Kapturek myśliciela"- każde dziecko masowało swoje uszy- od środka na zewnątrz i od góry do dołu. Ćwiczenie pomagało dzieciom słuchać, koncentrować się i zapamiętywać.
Czytaliśmy książkę Agnieszki Stelmaszyk pt.:"Słoń w składzie porcelany".
Słoń"- wykonywaliśmy ćwiczenie w którym dzieci przykładali ucho do ramienia i wyciągniętą ręką kreślili leniwe ósemki.
Zgubiony słoń"- graliśmy w grę planszową sprawdzającą i utrwalającą treść książki.
Każdy jest inny"- dyrektor ZOO, czyli chętne dziecko informowało nas, że przybył nowy mieszkaniec ZOO, opisywało podany przez nauczyciela obrazek słowami, gestami i mimiką, wydawało dźwięki zwierzęcia. Pozostałe dzieci zgadywały, jakie to zwierzę. Podkreślaliśmy różnorodność świata zwierząt w nawiązaniu do ludzi.
Burza mózgów" wskazująca na różnice w wyglądzie i charakterze u ludzi.
Podobieństwa i różnice"- dzieci wykonywały polecenia, które pomagały im dokładniej obserwować innych, zauważyć ich i swoją wyjątkowość. Podawano polecenia:
- wskaż każdego, kto często się uśmiecha,
- wskaż osobę, która lubi książki,
- wskaż każdego, kto ma rzecz w kolor niebieskim,
- wskaż , kto ma czarne włosy,
- wskaż, kto jest w spodniach,
- wskaż, kto lubi grać w piłkę,
- wskaż, kto ładnie rysuje,
- wskaż, kto chętnie pomaga innym,
- wskaż, kto lubi porządek itp.
Praca plastyczna: „Słoń w składzie porcelany"- wyobrażam sobie siebie i jestem słoniem. Jakim jestem słoniem? Dzieci odbijały dłonie pomalowane wybranym kolorem farby.
Słoń odpoczywa"- nauczyciel bibliotekarz czytał relaksujący tekst, a dzieci odpoczywały przy muzyce relaksacyjnej, leżąc na materacach i pufach.
Słoniowa trąba"- każde dziecko, któremu podobały się zajęcia podnosiło rękę - „słoniową trąbę" do góry, jeżeli nie - w dół. „Trąby" podniesiono w górę. Podsumowanie i podziękowanie za udział.
Na zakończenie rozdano materiały promujące czytanie.
Ostatnim punktem było „Słoniowe jedzonko" - zdrowy owocowy poczęstunek.
Zajęcia przygotowała Dorota Nazwalska   - bibliotekarz szkolny i prowadziła je wspólnie z Małgorzatą Gąsiorek, nauczycielką SOSW.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.