Liederlauschen am Rand

22-07-2019

Liederlauschen am Rand
W dniach 27-28 lipca 2019 na historycznym obszarze Oderbruch (Kotliny Freienwaldzkiej) odbędzie się festiwal muzyczny LiederLauschen Am Rand: Zasłuchani - Festiwal Piosenki Na Pograniczu. To niepowtarzalna okazja do wspólnej zabawy, chilloutu na łonie natury i odkrywania sąsiadujących ze sobą kultur: polskiej i niemieckiej.

KIEDY
27. i 28. 07.2019
od 12:00 aż do zachodu słońca (i jego ponownego wschodu)
od 10:00 do 22:00 (POLSKO - NIEMIECKI BRUNCH od 10:00-13:00)
GDZIE
W Theater am Rand - Oderbruch Zollbrücke (Teatr na skraju - most Zollbrücke w Oderbruch)

Program uświetnią występy 12 fantastycznych zespołów pochodzących z obu stron Odry, cała gama regionalnych specjałów, rozmaite warsztaty, spotkania oraz ekspresowe kursy językowe. Znajdzie się też czas na spacery nad rzeką, wspólne biwakowanie, podziwianie spektakularnych wschodów i zachodów słońca oraz na inne atrakcje, także dla najmłodszych, w wyjątkowej, interaktywnej przestrzeni festiwalowej.

Spotkanie miłośników kultury i przyrody pochodzących z obu krajów w Theater am Rand (Teatrze Nad Brzegiem) to wspaniała okazja, aby słuchając muzyki, wspólnie cieszyć się otwartością na świat i różnorodnością kulturową.

Kulturalną oś festiwalu stanowi teatr, w którym wystąpią sami jego pomysłodawcy i projektanci, czyli wirtuoz akordeonu Tobias Morgenstern i aktor Thomas Rühmann. Już od 20 lat konstrukcja ta przyciąga gości z całych Niemiec i Polski, fascynując swoją wyjątkowością - w trakcie spektaklu ten wyjątkowy budynek otwiera się ze wszystkich stron, a oczom widzów ukazuje się malowniczość okolicznego krajobrazu. Tym samym zacierają się dwie granice - zarówno ta pomiędzy rzeczywistością a przedstawieniem, jak i pomiędzy dwoma krajami, a muzyka wybrzmiewająca na pograniczu łączy mieszkańców po obu stronach rzeki.

Historia

Stowarzyszenie kulturalne Braumeister od 12 lat organizuje festiwal na Helmholtzplatz w Berlinie, na którym co roku, w ciągu trzech dni pod gołym niebem posłuchać można artystów niezwiązanych z wielkimi wytwórniami i wyłapać najprawdziwsze muzyczne perełki. Wydarzenie pod nazwą Umsonst & Draußen Festival („Za darmo i na świeżym powietrzu") to okazja do spotkania mieszkańców z okolicy przy dobrej muzyce i zimnych napojach. W którymś momencie pojawił się pomysł, aby rozszerzyć projekt i zagnieździć ideę w przestrzeni teatru w Oderbruch, tak, by na kilka dni połączyć ze sobą energię miasta i wsi (w końcu trudno było oprzeć się przepięknej scenie teatru!).

W 2018 r. premierę miał LiederLauschen Labor - eksperymentalny projekt biograficzno-muzyczny powstały we współpracy siedmiu artystów występujących wcześniej na festiwalu, który został przeniesiony na deski zarówno Theater am Rand, jak i scenę berlińskiej sali koncertowej Maschinenhaus. Rok później organizatorzy LiederLauschen idą o krok dalej, organizując dwudniowe niemiecko-polskie wydarzenie muzyczne i kulturalne pod nazwą LiederLauschen am Rand: Zasłuchani - Festiwal Piosenki Na Pograniczu.

PROGRAM, ATRAKCJE:

We współpracy z festiwalami Transvocale oraz polskim festiwalem Wake Up and Live organizatorzy zaprosili wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Swoją obecnością zaszczycą nas Krambabula, OHO!KOKO, Koszau, Brodacze Live Act oraz Trupięgi. Z Niemiec przyjadą m.in. Riders Connection i Bubba Ho-Tep, The Benja Men, Petra Nachtmanova, Teresa Bergman. W efekcie będziemy mieć do czynienia z mieszanką m. in. takich gatunków jak niezależna odsłona electro, indie blues rock, ukulele pop, muzyka uliczna czy polystylistic heartpop.

Twórcy festiwalu zatroszczyli się również o walory edukacyjne imprezy. Ekspertki z działu dydaktyki w Babbel, firmie tworzącej aplikację do nauki języków, skupią się podczas festiwalu na zagadnieniu języka i komunikacji. Na miejscu będzie można wziąć udział w warsztatach i kursach, które ułatwią porozumienie się z festiwalowiczami z kraju sąsiada.

Ponadto w ramach interaktywnych warsztatów poprowadzonych przez zespół ze Szkoły Wyższej Zrównoważonego Rozwoju z Eberswalde (HnEE) zarówno starsi, jak i młodsi festiwalowicze będą mogli dowiedzieć się więcej na temat różnych zagadnień związanych z ekologią.

Ab 12.00 Uhr
Budujemy strefę dla dzieci

KLEINE BÜHNE
13.00 - 14.00 Uhr MARIE MEISTER