Postępowanie administracyjne

12-03-2014

Postępowanie administracyjne

Prawidłowe funkcjonowanie urzędu polega na systematycznym szkoleniu swoich pracowników. Kompetentny urzędnik, to urzędnik ze znajomością wielu zagadnień z dziedziny administracji. W dniu dzisiejszym w sali narad odbyło się szkolenie pracowników starostwa powiatowego w temacie podstawowych zasad postępowania administracyjnego.

Szkolenie obejmowało również:

1. Zakres przedmiotowy Kodeksu postępowania administracyjnego, pojęcie sprawy administracyjnej.

2.  Ogólne zasady postępowania w Kodeksie postępowania administracyjnego oraz konsekwencje ich naruszeń w prowadzonym postępowaniu.

3. Praworządność podstawą działania organów administracji publicznej (właściwość organu, wyłączenie organu, wyłączenie pracownika, pojęcie interesu społecznego, interesu jednostki, aspekty etyczne w postępowaniu).

4. Strona postępowania administracyjnego, jej przedstawiciele, pełnomocnik.

5. Terminy załatwiania spraw administracyjnych.

6. Składanie skarg i wniosków - prawo petycji.

Blok II. Wszczęcie i prowadzenie postępowania administracyjnego przed organem I instancji

1. Wszczęcie postępowania ( data wszczęcie, tryb oraz formy wszczęcia).

2. Doręczenia - sposoby i miejsca doręczeń, wystąpienie skutku doręczenia.

3. Dokumentowanie czynności w postępowaniu (adnotacje, protokoły, metryka).

4. Dowody i postępowanie dowodowe, uprawnienia strony w postępowaniu dowodowym.

5. Rozprawa administracyjna.

Blok III. Decyzja administracyjna

1. Rozstrzygnięcia w postępowaniu administracyjnym.

2. Decyzja, treść i forma decyzji.

3. Odstąpienie od uzasadnienie decyzji.

4. Wadliwość decyzji.

5. Środki prawne kontroli rozstrzygnięć administracyjnych

6. Podsumowanie - postępowanie przed organem I instancji

Blok IV. Zarządzanie dokumentacją w urzędzie

1. Instrukcja kancelaryjna:

- systemy kancelaryjne,

- wewnętrzne regulacje w jednostkach organizacyjnych w postępowaniu z dokumentacją,

- czynności kancelaryjne.

2. Przechowywanie i zabezpieczanie dokumentacji:

- archiwizacja,

- organizacja i zakres działania archiwum zakładowego,

- ochrona danych i udostępnianie dokumentacji

3. Przykłady praktyczne - omówienie

Szkolenie prowadziła Alicja Juszczyk, radca prawny, pracownik samorządowych i państwowych jednostek administracji publicznej zajmujących się problematyką finansów publicznych, zamówień publicznych, kontroli i postępowania administracyjnego. Wykładowca na studiach podyplomowych prowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a także przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu. Członek Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, arbiter Urzędu Zamówień Publicznych (w latach 1995-2007). Autorka wielu publikacji w powyższym zakresie.

Poniżej zdjęcia ze szkolenia pracowników starostwa powiatowego /bez komentarzy/