Dzień Strażaka w Sulęcinie

14-05-2014

Dzień Strażaka w Sulęcinie

Sprawdziliśmy Was w najtrudniejszych warunkach - podkreślał starosta Dariusz Ejchart,  podsumowując kolejny rok pracy strażaków zawodowych i drużyn ochotniczych z powiatu.

9. maja podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka w Sulęcinie starosta pełnił funkcję współgospodarza wraz z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Bogdanem Śnieżkiem. Wspierali ich powiatowi samorządowcy: wicestarosta Tadeusz Dąbroś oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Patryk Lewicki. Razem ze strażakami świętowało wielu ważnych gości, byli wśród nich między innymi: wicewojewoda  Jan Świrepo, zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Jarosław Korzeniewski, Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, Brmistrz Torzymia Ryszard Satnulewicz, Burmistrz Lubniewic Tomasz Jaskuła, Wójt Krzeszyc Czesław Symeryak, ks. dziekan Piotr Mazurek, a także przedstawiciele służb mundurowych, szefowie powiatowych inspekcji i straży, przedsiębiorcy. Obchody rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny (w związku z rocznicą zakończenia II wojny światowej) oraz świętujących strażaków. Po mszy strażacki korowód przy akompaniamencie orkiestry z Grochowa przemaszerował ulicami na plac przy komendzie PSP. Podczas uroczystości na placu najlepsi funkcjonariusze odebrali awanse, medale, nagrody, wyróżnienia.

Awanse na stopień starszego strażaka otrzymali: Wojciech Banasiak, Michał Kotowicz i Patryk Łukoszek. Stopień aspiranta otrzymała mł. asp. Monika Żuk, stopień ogniomistrza - mł. ogn. Łukasz Moręgiel, stopień starszego sekcyjnego - sekc. Łukasz Dziadas

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Lubuskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej nadało Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa następującym osobom:

1.          Zbigniewowi Czakowi

13.    Waldemar Kosek

14.    Mirosław Maszoński

15.    Robert Skowron

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej nadało Odznaki Wzorowego Strażaka. Otrzymali je:

1.          Piotr Borkowski

26.      Janusz Niekrasz

27.      Szymon Jurgiewicz

28.      Tomasz Czekalski

Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w uznaniu zasług zawodowych przyznał nagrodą pieniężną  strażakom:

1.          st. kpt. Krzysztofowi Konopko

2.          mł. ogn. Huberowi Melanowiczowi

Starosta Sulęciński ufundował pamiątkowe tabliczki dla wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej biorących udział w uroczystości. Otrzymały je drużyny:

1. Ochotniczej Straży Pożarnej z Boczowa
  2. Ochotniczej Straży Pożarnej z Garbicza
  3. Ochotniczej Straży Pożarnej z Gądkowa Wielkiego
  4. Ochotniczej Straży Pożarnej z Glisno
  5. Ochotniczej Straży Pożarnej z Jarnatowa
  6. Ochotniczej Straży Pożarnej z Kołczyna
  7. Ochotniczej Straży Pożarnej z Koryt
  8. Ochotniczej Straży Pożarnej z Krzeszyc
  9. Ochotniczej Straży Pożarnej z Lemierzyc
  10. Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubina
  11. Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubniewic
  12. Ochotniczej Straży Pożarnej z Miechowa
  13. Ochotniczej Straży Pożarnej z Słońska
  14. Ochotniczej Straży Pożarnej z Studzionki
  15. Ochotniczej Straży Pożarnej z Sulęcina
  16. Ochotniczej Straży Pożarnej z Torzymia
  17. Ochotniczej Straży Pożarnej z Trzebowa
  18. Ochotniczej Straży Pożarnej z Trzemeszna

Po części oficjalnej na placu, strażacy udali się do Ośrodka Kormoran na panel dyskusyjny poświęcony współpracy straży pożarnej na polsko-niemieckim pograniczu. Spotkanie poprowadziła mł. kpt. Magdalena Bilińska, która na co dzień pracuje jako rzecznik prasowy w Komendzie Wojewódzkiej.

Po południu Komenda Powiatowa otworzyła swoje bramy dla odwiedzających. Pod okiem strażaków najmłodsi mogli sprawdzić możliwości sprzętu, którym dysponuje jednostka, czy np. przymierzyć chełm.