Trzy dni z promocją zdrowia

14-05-2014

Trzy dni z promocją zdrowia

W dniach 14-16 kwietnia bieżącego roku podopieczni SOSW w Sulęcinie z  niewielkim opóźnieniem uczcili „święto zdrowia", które rokrocznie przypada 7 kwietnia.

Tegoroczne obchody, jak zawsze miały swoją myśl przewodnią, którą jest hasło Światowego Dnia Zdrowia. W tym roku tematem wiodącym były „Choroby wektorowe".

Celem Szkolnych Dni Promocji Zdrowia było propagowanie zdrowego stylu życia wśród społeczności szkolnej oraz kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i  innych, a także podejmowanie praktycznych działań na rzecz zdrowia.

Obchody Szkolnych Dni Promocji Zdrowia otworzyła dyrektor SOSW w Sulęcinie pani Danuta Malinowska jednocześnie rozpoczynając Turniej Wiedzy o Zdrowiu i Szkole Promującej Zdrowie, którego uczestnikami byli uczniowie szkoły podstawowej (kategoria I), gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy (II kategoria) oraz dorośli czyli rodzice, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni ośrodka (III kategoria). W konkursie uczestniczyło   łącznie 9 dwuosobowych drużyn, które zmagały się z teoretyczno-praktycznymi zadaniami, przygotowanymi przez panie Urszulę Kołodziej i Annę Szemitko. Turniejowe jury wyłoniło w każdej z kategorii laureatów, którymi zostali Zuzanna Woźniak i Mariusz Wróblewski (SP), Paweł ŁykowskiKrzysztof Wołyniec (G i SPdP) oraz nauczycielki Diana ChajecMałgorzata Góra (Dorośli). Przyznano również 3 wyróżnienia dla uczniów Gabrieli Grudzińskiej i Piotra Sokołowskiego, Magdaleny Matusik i Jarosława Domagały oraz przedstawicielek pracowników ośrodka, tj. pani Karoliny Wołowskiej i pani Agnieszki Senyszyn. Podziękowano także pozostałym zespołom za udział, tj. Aleksandrze Poznańskiej i  Damianowi Bystremu, Katarzynie Tyczce i Kindze Rosiak oraz rodzicom w osobie pani Marty Szachniewicz i pani Elżbiety Czerwińskiej. Wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą i  umiejętnościami w zakresie prozdrowotnej tematyki, a o minimalnych różnicach punktowych zadecydowały dogrywki. Uczestnicy turnieju otrzymali z rąk dyrektor ośrodka pamiątkowe dyplomy oraz smaczne i zdrowe nagrody w postaci owoców. Po turnieju, wszystkie chętne osoby mogły skontrolować swoje ciśnienie krwi, które mierzyła w punkcie pomiarowym higienistka szkolna pani Iwona Jarzyna.

Drugi dzień rozpoczął się przyrządzeniem zdrowych potraw, które wykonywali uczniowie pod czujnym okiem swoich wychowawców, i które trafiły wraz z przepisami na pięknie udekorowany stół degustacyjny. Wspólne smakowanie zdrowych potraw stało się już bardzo przyjemną tradycją szkoły, w której obok społeczności szkolnej często uczestniczą zaproszeni goście. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas dyrektor Domu Dziecka w  Sulęcinie pani Anna Krawczyk wraz z psycholog panią Joanną Jesis-Polewką oraz dyrektor sulęcińskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pan Maciej Tonder. Podczas degustacji można było skosztować warzywnych koreczków, zbożowych ciasteczek, surówki warzywnej, koktajlu marchewkowo-pomarańczowego, sałatki owocowej, koreczków ananasowo-jabłkowych, wiosennych kanapeczek, owocowych szaszłyków, twarożku z ziołami i warzywami oraz sałatki z ryżem i kurczakiem. Przyniesione na degustację przepisy, jak każdego roku trafiły do Szkolnej Książki Zdrowych Przepisów. Wtorek to także dzień aktywnych przerw. Uczniowie i nauczyciele wspólnie tańczyli pod okiem pani Katarzyny Gardziejewskiej zumbę, która łączy w sobie elementy tańca i aerobiku oraz próbowali wspólnymi siłami przebiec długość maratonu. Biegi nadzorował pan Artur Duź, który liczył biegaczy i pokonane przez nich kilometry. Jak się okazało w zespołowych biegach uczestniczyło ponad 40 osób, które łącznie pokonały ponad 101 kilometrów.

W trzecim dniu najmłodsi uczniowie byli uczestnikami I Międzyszkolnego Konkursu Pierwszej Pomocy „Jestem małym ratownikiem" przygotowanym przez panią Katarzynę Dziadas i panią Ewę Rewers. Swoim udziałem zaszczycili nas goście ze Szkoły Podstawowej w  Wędrzynie oraz Zespołu Szkół Nr 14 w Gorzowie Wlkp. Starsi wychowankowie ośrodka w tym czasie, pod kierunkiem pani Agnieszki Kogut-Szablewskiej udali się na bardzo ciekawe zajęcia praktyczne dotyczące zatrzymania ataku wektorów domowymi sposobami. Zajęcia te jednak, poprzedzone zostały półgodzinną prelekcją i  prezentacją multimedialną na temat zapobiegania chorobom odkleszczowym, takim jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Prelekcję poprowadziły panie Joanna Kubicka i  Marta Łuczak z sulęcińskiego Sanepidu. W czasie zajęć praktycznych uczestnicy przybliżyli sobie temat wektorów, czyli małych organizmów przenoszących czynniki chorobotwórcze z  zakażonego osobnika na zdrowego. Poznały poza tym, jakie choroby są chorobami wektorowymi i nauczyły się sporządzić prostymi sposobami ziołowe pasty i olejki odstraszające niebezpieczne wektory oraz własnoręcznie wykonały domową pułapkę na komary.

Tegoroczne Szkolne Dni Promocji Zdrowia, jak zawsze były czasem intensywnej edukacji, ale i też dobrej i rozwijającej zabawy. Organizatorzy serdecznie gratulują   i dziękują   gościom i  całej społeczności szkolnej za wykazanie się wiedzą i umiejętnościami oraz za aktywny udział i zaangażowanie.