Ekologiczne święta w SOSW

14-05-2014

Ekologiczne święta w SOSW

Tradycją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie są ogólnoszkolne obchody międzynarodowych i ogólnopolskich akcji ekologicznych. W tym roku, w dniu 8 maja odbyła się impreza łącząca w sobie obchody dwóch najważniejszych ekologicznych świąt: Dnia Ziemi przypadającego 22 kwietnia oraz Dnia Bez Śmiecenia - 11 maja.

Uczniów i nauczycieli czekało w tym dniu wiele niespodzianek przygotowanych przez organizatorkę imprezy Agnieszkę Kogut-Szablewską. Wiadomo było tylko tyle, że konkursy, gry i zabawy będą odbywały się  w kilkuosobowych drużynach oraz znany był fakt, iż każda klasa miała za zadanie przygotowanie „Listu dla Ziemi".

Imprezę  rozpoczęła dyrektor Ośrodka p. Danuta Malinowska, która przypomniała wszystkim jak ważne dla nas ludzi jest poszanowanie naszej planety, która będąc czystą i zadbaną odwdzięczy się nam swoimi dobrami także dla kolejnych pokoleń.

Zmagania uczniów odbyły się w   czterech czteroosobowych drużynach: pierwszą drużynę stanowiły najmłodsze dzieci - uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, drugą drużynę stworzyli uczniowie klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum, trzecia drużyna to uczniowie klas szkoły podstawowej i gimnazjum Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych, a ostatnia drużyna składała się z najstarszych  uczniów - Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Zabawę rozpoczął test wiedzy ekologicznej - każda drużyna odpowiadała na trzy wylosowane przez siebie pytania - uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu odpadów i recyklingu.

W kolejnym zadaniu drużyny musiały przygotować wylosowany odpad do segregacji - papier, plastik, szkło i baterię i wyjaśnić dlaczego tak należy postąpić z nimi przed wyrzuceniem do pojemnika.

Trzecie zadanie polegało na wylosowaniu eko-wiersza i przygotowaniu w drużynie jego recytacji.                                       Tym razem również chętni uczniowie z publiczności mogli zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie,                                         z czego kilkoro starszych nie omieszkało skorzystać. Młodsi widzowie mogli w tym czasie przygotować prace plastyczne o tematyce ekologicznej.

Kolejne zadanie dla drużyn to eko-krzyżówki, bardzo lubiane przez uczniów. Każda krzyżówka była inna, ich hasła były różne, jednak stanowiły jedną (lekko zmodyfikowaną) myśl przewodnią tegorocznych obchodów Dnia Ziemi: „Zmieniaj siebie - zostaw klimat".

Po zmaganiach wiedzowych przyszedł czas na konkurencję plastyczną - drużyny otrzymały stare kartoniki, które miały za zadanie przerobić na użytkowe przedmioty korzystając z przyniesionych przez siebie surowców wtórnych. Do drużyn mogli przyłączyć się ich wychowawcy oraz inni uczniowie z klasy. Powstały prawdziwe recyklingowe dzieła: od skarbonek, poprzez figurki i segregatory na szkolne przybory.

Gdy drużyny wykonywały prace plastyczne, p. Agnieszka, na zmianę z p. Ulą Kołodziej odczytały przygotowane przez klasy Listy dla Ziemi. Były to piękne deklaracje przede wszystkim poprawy swoich zachowań względem Ziemi w dniu codziennym.

Zmagania drużyn podsumowało jury w składzie: p. Aleksanda Okopień, p. Barbara Nowak-Mazurczak i p. Iwona Jarzyna, które swym czujnym okiem kontrolowały poprawność przebiegu zadań.

Walka była zacięta i bardzo wyrównana. Zwyciężyła drużyna uczniów najmłodszych - klasy I-III SP uzyskując 14 punktów, drugie miejsce zajęła drużyna klas IV-VI i I-III gimnazjum z 13 punktami i trzecie miejsce eq aequo zajęły drużyny klas ZET i SPdP uzyskując 10 punktów.

Wszystkim drużynom p. dyrektor wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz tylko ekologiczne nagrody. Dodatkowo, zwycięska drużyna będzie miała możliwość w wybranym przez siebie terminie odwiedzić Szkółkę Leśną w Ostrowiu i wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez p. Arkadiusza Senyszyna. Jedną z nagród rzeczowych były drzewa i krzewy oraz begonia lodowa, które tuż po zmaganiach konkursowych zostały posadzone z pomocą i dobrymi radami zaprzyjaźnionego z Ośrodkiem leśniczego p. Arkadiusza Seneszyna. Od tego dnia każda z klas ma pod opieką własne rośliny, o które musi troszczyć się i pielęgnować je. Jest to nasz wkład w dbanie o jakość nie tylko naszego najbliższego szkolnego otoczenia, ale także kształtowanie pozytywnych nawyków względem naszej planety.

Organizatorka imprezy pragnie złożyć serdeczne podziękowania dla darczyńców, którzy przekazali nagrody i upominki dla naszych uczniów biorących w tym dniu udział w zabawach ekologicznych. Byli to:

- Celowy Związek Gmin CZG-12 w Długoszynie

- Nadleśnictwo Sulęcin

- Pasieka Państwa Dutkowiak

- Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Państwa Rostkowskich

- Przedsiębiorca Michał Darcz ze Szczecina.

OPRACOWAŁA: Agnieszka Kogut-Szablewska